L-Teaninas (angl. L-Theanine): geriausias natūralus papildas susikaupimui ir nerimui be pašalinių poveikių?

Autorius: Artūras Data: 22/10/2022 Peržiūros: 2760 Komentarai: 0

L-teaninas, nauda

Teaninas yra aminorūgštis, kurią galima aptikti arbatoje ir kai kuriuose grybuose. Egzistuoja dvi šios amino rūgšties formos: L-teaninas ir D-teaninas. L-teaninas yra labiausiai paplitusi forma.

Teaninas yra panašus į glutamatą, natūraliai randamą aminorūgštį gyvuose organizmuose. Jis padeda keliauti nerviniams impulsams smegenyse. Teaninas veikia panašiai kaip glutamatas, tačiau jis kartu ir blokuoja pačio glutamato poveikį. L-teaninas taip pat gali paveikti tokias smegenų chemines medžiagas, kaip GABA, dopaminas ir serotoninas.

Žmonės dažniausiai naudoja L-teanino papildus psichinei funkcijai stabilizuoti. Jis taip pat gali būti naudojamas esant nerimui, stresui, psichikos sutrikimams ir kitiems simptomams, tačiau dar nėra išsamių mokslinių įrodymų, patvirtinančių šiuos poveikius.

Nepainiokite teanino su kita aminorūgštimi, vadinama treoninu. Tai skirtingą poveikį organizmui turinčios medžiagos.

Kaip l-teaninas veikia?

Manoma, kad l-teaninas gali prisidėti pre šių savybių:

   - Atmintis ir mąstymo įgūdžiai (kognityvinė funkcija). L-teanino vartojimas per burną gali padėti susikaupti ir atsipalaiduoti, neįtakojant mieguistumo. Neaišku, ar L-teanino vartojimas kartu su kofeinu veikia geriau, nei naudojant vieną iš šių ingredientų.
   - Yra susidomėjimas L-teanino naudojimu daugeliu kitų tikslų, tačiau nėra pakankamai patikimos informacijos, kad būtų galima tvirtai teigti apie šias teigiamas savybes. Tiesa, vartotojai tikrai pastebi lengvesnio atsipalaidavimo be mieguistumo ir geresnio susikaupimo požymius, būdingus naudojant l-teaniną, taip pat gilesnį miegą nakties metu. Teigiamų atsiliepimų tikrai daug, tačiau kaip ir minėta, trūksta įrodymų ir išsamių tyrimų.

L-Teanino poveikis

Šalutiniai l-teanino poveikiai

Vartojant per burną: L-teaninas yra saugus, kai vartojamas trumpai. Iki 900 mg paros dozė buvo nustatyta kaip saugi. Tiesa, nėra aišku, ar L-teaniną saugu naudoti ilgesnį laiką tarpą. manoma, kad Tai gali sukelti nedidelį šalutinį poveikį, pavyzdžiui, galvos skausmą, mieguistumą ar nutraukimo simptomus, kaip padidėjęs nerimas
.
Specialios atsargumo priemonės ir įspėjimai
Nėštumas ir žindymo laikotarpis: nėra pakankamai patikimos informacijos apie l-teanino saugumą moterims, nėštumo ar žindymo laikotarpiu. Rekomenduojama likti saugioje pasirinkimo pusėje ir tokiu atveju nenaudoti.

Vaikai: L-teaninas gali būti saugus, kai vartojamas per burną, trumpai. 400 mg paros dozė buvo saugiai vartojama iki 6 savaičių 8–12 metų berniukams.

Sąveika su kitais maisto papildais ir vaistais

Vaistai nuo aukšto kraujospūdžio (antihipertenziniai vaistai) sąveikauja su teaninu.
Teaninas gali sumažinti kraujospūdį. Jo vartojimas kartu su kitais vaistais, mažinančiais kraujospūdį, gali sukelti per žemą kraujospūdį. Atidžiai stebėkite savo kraujospūdį.

Raminamieji vaistai (CNS slopinantys vaistai) sąveikauja su teaninu.
Kai kurie raminantys vaistai, gali sukelti mieguistumą ir sulėtinti kvėpavimą. Yra tam tikras susirūpinimas, kad teaninas taip pat gali sukelti mieguistumą ir sulėtinti kvėpavimą. Tačiau dauguma tyrimų šio poveikio neparodė. Šiuo metu teaniną vartokite atsargiai, jei vartojate raminamuosius vaistus.

Dozavimas

L-teaninas natūraliai randamas arbatoje ir kai kuriuose grybuose. Kaip maisto papildą, L-teaninas vartojamas po 200–400 mg, viso 4–8 savaites. Prieš pradedant vartoti visada rekomenduojama pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju.

Remtasi šaltiniu: https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1053/theanine

Žymos: l teaninas, teaninas, teanino vartojimas, teanino nauda, l-theanine,

Straipsnio autorius:
Artūras

Susijusios prekės su straipsniu

Susiję straipsniai

Komentarai

Rašyti komentarą