Proteinas, proteino/baltymų kokteiliai, baltymai sportui
Rodoma 1 iki 36 iš 96 (3 Pages)
Proteinas (baltymai) yra svarbi medžiaga kiekvieno sportuojančio žmogaus organizmui. Nuo pat neatmenamų laikų baltyminės kilmės maistas, kaip jautiena, vištiena ar kiaušiniai buvo laikomi olimpiadose dalyvavusių atletų sėkmės garantu, atnešdavę jiems įtikinamas pergales. Ir iki pat šių dienų, bet kuris daug pasiekęs sportininkas suvartoja tokio maisto įprastai daugiau už kitus. Viskas paprasta, nes baltymai – raumenų pagrindinė statybinė medžiaga ir regeneracinis šaltinis. Jeigu Jūs esate taip pat sportuojantis, turite pasistengti gauti optimalią baltymų normą paroje. Bene opiausia šių dienų problema – reguliari mityba. Įtemptas darbas, karjeros troškimas bei kiti gyvenimo vingiai, dažniausiai priveda prie klystkelių kasdienėje mityboje. Ačiū mokslui, kurio dėka laikui bėgant, rinkoje ėmė pasirodyti pirmieji proteino (baltyminiai) maisto papildai su tikslu papildyti sportuojančiųjų organizmą šia svarbia medžiaga, kurios pakankamo kiekio nevisada sugebama surinkti su maistu. Proteinus turėtų rinktis visi sportininkai, kad ir koks tikslas bebūtų - raumeninės masės ir jėgos auginimas, ištvermės palaikymas, siekiantiems atsistatymo po treniruočių. Jūs galite priedu pasirinkti vartoti amino rūgštis, kreatiną ar testosterono skatintoją raumenims, tačiau trūkstant baltymų jūsų racione, skirti pirmenybės šiems produktams nederėtų. Gerai suprantančio žmogaus pirmenybinis pasirinkimas visada bus proteinas (baltymai).
Kas yra baltymai (proteinas)?
Norėdami suvokti, kodėl jums reikia baltymų, pirmiausia turtumėte suprasti, kas jie yra. Baltymai (arba kitaip vainami proteinu) yra makroelementai (kurie organizmui reikalingi dideliais kiekiais) kartu su angliavandeniais ir riebalais, kad galėtų aprūpinti organizmą energija (kalorijomis) ir yra būtini raumenų masės auginimui.
Kai sakoma „baltymai formuoja raumenis“, iš tikrųjų turima omenyje tai, kad kūnas dar turi suskaidyti baltymus į aminorūgštis, o šios aminorūgštys sintetinamos į raumeninius audinius. Amino rūgštys – „baltymų statybinės medžiagos“ – tai junginiai, atsakingi už įvairius organizmo procesus, įskaitant neurologinius procesus ir raumenų sintezę. 80% raumeninių audinių sudaro būtent aminorūgštys.
Kalbant apie baltymus, yra 20 skirtingo tipo aminorūgščių, sudarančių baltymų molekules. Jos suskirstytos į 2 kategorijas: neesminės aminorūgštys ir nepakeičiamos aminorūgštys (EAA).
Neesminės aminorūgštys – natūraliai gaminamos organizmo
Esminės aminorūgštys – natūraliai organizmo negaminamos ir turi būti gaunamos su maistu arba maisto papildais
Svarbu suprasti aminorūgščių vaidmenį baltymuose, nes kai kurios amino rūgštys yra pranašesnės už kitas, kai kalbama apie raumenų vystymą, o tai labai svarbu sveikatai ir optimaliam rezultato progresui.
Proteinas: kaip teisingai išsirinkti?
Kritiškai svarbiausias langas baltymų poreikiui - po treniruotės. Čia idealiausiai tinka greitai įsisavinami proteino produktai, pagaminti iš išrūgų (angl. WHEY). Anti-kataboliniam veikimui rekomenduojame kazeino arba įvairiapusiško įsisavinimo proteinus, kurie būna sudaryti iš kelių baltymų rūšių šaltinių. Taip pat, ilgesnio įsisavinimo proteinai ypač efektyvūs vartojant prieš miegą, kadangi užtikrina palaipsninį raumenų aprūpinimą baltymais ir amino rūgštimis net 8 valandnų laikotarpyje! Kazeino baltymas šioje lėto savinamų baltymų kategorijoje yra karalius!
Kurie proteino kokteiliai efektyviausi?
Išskirti konkretaus baltymo šaltinio nederėtų, išskyrus atvejus, kai esate alergiški laktozei arba norite greitesnio ar lėtesnio įsisavinimo. Greitai savinami proteinų kokteiliai, kaip hidrolizatai ar izoliatai yra brangiausi, tačiau didelio pranašumo lyginant su įprastų išrūgų koncentratu nesuteikia. Hidrolizatų ir izoliatų pranašumas - greitesnis baltymo suskaidymas į amino rūgštis ir laktozės nebuvimas, ko pasekoje tokios paskirties produktus organizmas daug lengviau gali suvirškinti, nesukeliant jokių nepatogumų žarnynui. Tai pat, jeigu turite laktozės netoleravimo problemą puikiai tinka ir jautienos baltymai, tiesa, pastarieji turi netik šį privalumą. Jie nors ir nepasižymi palankia kaina, tačiau yra nemažai nuomonių, jog šio tipo baltymas veikia daug stipriau anaboliškai, lyginant su bet kuriuo išrūgų baltymu.