Viskas iš amino rūgštys
Rodoma 1 iki 36 iš 172 (5 Pages)
Patekę į organizmą bet kurio šaltinio baltymai būna suskaidomi iki smulkiausių darinių – amino rūgščių. Amino rūgštys dalyvauja daugybėje organizme vykstančių procesų, iš kurių svarbiausiame sportuojantiems - naujų raumeninių lastelių statybos procese. Jos yra pagrindinis baltymų sinztezės komponentas. Jeigu nors vienos iš jų trūksta mūsų organizme, sintezė susilpnėja, ko pasekoje ir naujų raumeninių ląstelių statyba. Pagrindinis ir svarbiausias amino rūgščių poveikis – anti-katabolinio poveikio palaikymas, kuris padeda palaikyti raumeninę masę ir jų atsistatymą. Tam tikri amino rūgščių papildai išsiskiria savo greitu įsisavinumu. Štai baltymo profilyje esančios tos pačios amino rūgštys dar turi būti suskaidytos organizmo, ko pasekoje atitolinamas jų judėjimas link pažeistų raumeninių ląstelių. Būtent dėl šios priežasties jas renkasi sportuojantys asmenys, tikėdamiesi greitesnio raumenų aprūpinimo po treniruočių, tuo pačiu ir atsistatymo palaikymo.
Amino rūgščių kompleksai
Amino rūgščių kompleksai dažniausiai naudojami siekiant raumenų atsistatymo palaikymo po intensyvių treniruočių. Kuo atsistatymas greitesnis, tuo greičiau įvyksta vadinamoji „superkompensacija“, ko pasekoje galite sunkiau ir intensyviau atlikti sekančią treniruotę. Amino rūgščių spektrai paprastai būna sudaryti iš visų svarbiausių mūsų organizmui amino rūgščių, įskaitant ir į sudėtį įeinančias šakototsios grandies (BCAA). Tačiau paprastai jų kiekis būna mažesnis nei grynuose BCAA produktuose.
Aminorūgštys gali pagreitinti atsistatymą po treniruotės bei padidinti treniruočių našumą
Daugelis žmonių vartoja BCAA - šakotosios grandinės amino rūgštis, kad po sunkių treniruočių sumažintų nuovargį bei pagerintų kaik urias fizines savybes.
2017 m. atliktame tyrime, su nedidele žmonių grupe (šaltinis: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28177706/), sportininkai vartoję BCAA, įprastu santykiu 2:1:1 radikaliai pagerino darbingumą ir pagreitino raumenų atsistatymą, taip pat sumažino raumenų skausmą, palyginus su placebo grupe.
Kaip išsirinkti kokybiškus amino rūgščių kompleksus
Vartojant aukštos kokybės EAA arba pilno spektro amino rūgščių kompleksus gali būti pasiektas dar didesnis efektyvumas. Tiesa, norint gero efekto, reikėtų rinktis laisvosios formos amino rūgštis. Paprastai prie maistinės ir energetinės vertės jos turi prierašą „l-“, pavyzdžiui l-leucinas arba l-argininas. Taip nurodoma, kad amino rūgštis yra laisvos formos ir jos organizmui nebereikia išskaidyti papildomai iš baltymų grandinės. Tai reiškia labai greitą įsisavinimą ir transportavimą link pažeistų raumeninių audinių. Tai suteikia papildomą „bonusą“ naudojant iškarto po treniruotės, kadangi yra užkertamas kelias katabolizmui (raumenų irimui) ir yra atstatomas, labai nenaudingas ir daugelio priešu laikomas hormonas „kortizolis“. Viename atliktame tyrime, po daugiau nei valandos trukusių treniruočių paaiškėjo, kad grupė naudojusi BCAA iškarto po tos pačios treniruotės sumažino kortizolio lygį -50%, grupė naudojusi EAA -56%, grupė naudojusi greito įsisavinimo angliavandenius -60%, o placebo grupė nenaudojusi nieko 1 val. bėgyje po treniruotės turėjo +56% šoktelėjusį kortizolio lygį. Tai suteikia logišką paaiškinimą, kad BCAA ir aukštos kokybės amino rūgščių spektrai yra vienas geriausių pasirinkimų, norint išsaugoti raumeninę masę, pavyzdžiui taikant įvairias svorio mažinimo programas, taikant KETO mitybą ar esant ryškinimosi cikle, kai po treniruotės negaunama angliavandenių.