Kreatinas, kreatino monohidratas, HCL, Kre-Alkalyn, tri-kreatinas
DYM-CREAP-300/500
1-3 d.d.
Rodoma 1 iki 36 iš 57 (2 Pages)
Kreatinas - vienas populiariausių ir veiksmingiausių maisto papildų rinkoje sportuojantiems. Kreatino vartotojai paprastai džiaugiasi raumeninės masės ir jų jėgos padidėjimu (gaunant ne mažiau 3 gr. kreatino monohidrato per dieną), taip pat gali pasigirti intensyvesnėmis treniruotėmis. Raumeniniame audinyje, kreatinas yra sujungiamas su jonų fosfatas, ko pasekoje virsta fosfokreatinu (angl.k. (PC); phosphocreatine). Jis yra junginys, tiekiantis energiją, kuris atstato adenozino trifosfatą (angl.k. adenosine triphosphate) (ATP, junginys, kuris aprūpina energija) ir tai daro nepaprastai greitai bet kokioje aukšto intensyvumo veikloje. Kreatino papildai ir jų pagrindinis tikslas yra padidinti fosfokreatino atsargas raumeniniuose audiniuose. Kuo daugiau fosfokreatino jūsų raumeniniame audinyje, tuo ilgiau galite palaikyti aukšto intensyvumo treniruotes.
Kreatinas ir jo pagrindinis poveikis
Kreatino maisto papildus dažniausiai renkasi fitneso ir kultūrizmo šakų atstovai, siekiantys padidinti raumenų jėgą. Kiekvienas papildomas pakartojimas paskutiniame sete yra tarsi „vėjo gūsis“, priverčiantis jų raumenis patirti naują, dar „neregėtą“ stresą. To nauda – efektyvesnis raumeninis suardymas. Niekam nepaslaptis, kad kuo labiau pažeidžami raumeniniai audiniai, tuo greičiau jie auga vykstant regeneraciniams procesams. Tik vis didėjantys darbiniai svoriai kiekvienoje treniruotėje gali iššaukti rimtą raumenų augimą, tad kreatino papildai – rimta pagalba šio tikslo siekimui!
Galimas šalutinis poveikis, kurį suteikia kreatinas – vandens kaupimas raumeniniame audinyje. Dėl šios priežasties galima priaugti jau per pirmą savaitę svorio. Tai reiškinys, dar kitaip vadinamas (angl. water retention) vandens svoriu.
Jeigu nenorite vandens kaupimosi raumenyse, galite rinktis Kre-Alkalyn® patento kreatino papildus su šarmine apsauga.
Kreatinas ir jo veikimo mechanizmas
Kai kreatinas patenka į organizmą (arba po to, kai organizmas jį gamina), jis pirmiausia jungiasi su fosfato molekule, tam kad susidarytų kreatino fosfatas. Štai čia jums pateiksime šiek tiek biochemijos, pasistengsime viską paaiškinti kuo suprantamiau.
ATP (adenozino trifosfatas) yra organizmo energijos šaltinis. Kai jūsų kūnas oksiduoja angliavandenius, baltymus ar riebalus, jis atlieka šį procesą tam, kad galėtų gaminti ATP. ATP yra energinis resursas, atsakingas už beveik visų organizmo procesų valdymą. (ATP netgi dalyvauja kuriant daugiau ATP.) ATP suteikia šį energinį resursą hidrolizuodamas fosfatų grupes.
Kai fosfatų grupė hidrolizuojama, energija išsiskiria šilumos pavidalu ir yra naudojama bet kokiam procesui, pavyzdžiui, raumenų susitraukimams valdyti. Kadangi vienas fosfatas buvo prarastas iš ATP, jis tampa ir yra vadinamas ADP (adenozino difosfatu). To pasekoje turimas ADP kaip ATP hidrolizės produktas.
ADP yra dažniausiu atveju nenaudingas organizmui, nebent su sąlyga, jie jis vėl paverčiamas į ATP. Šio proceso pasekoje atsiranda kreatinas. Kreatinas veikia paaukodamas savo fosfatų grupę ADP, kad iš naujo sudarytų ATP! Tikriausiai jau supratote, kaip tai vyksta. Leisdamas paversti ADP į ATP, kreatinas padidina jūsų ATP atsargas, todėl galite treniruotis sunkiau ir ilgiau.
Skirtingi kreatino tipai
Didėjant kreatino populiarumui, papildų įmonės sukūrė naujas chemines formules, skirtas optimizuoti biologinį įsisavinimą, kovoti su virškinimo problemomis ir pagerinti funkcionalumą. Štai įvairių kreatino papildų suskirstymas.
Kreatino monohidratas
Labiausiai paplitusi kreatino rūšis yra kreatino monohidratas, gaunamas sujungiant kreatiną su vandens molekule. Tai laikoma numatytąja parinktimi. Tai taip pat plačiausiai ir geriausiai ištirtas kreatino tipas. Naujausioje kreatino saugumo ir veiksmingumo apžvalgoje Tarptautinės sporto mitybos draugijos žurnale teigiama, kad kreatino monohidratas turi didesnį fiziologinį poveikį, lyginant su kitomis kreatino formomis.
Kreatino etilo esteris
Šioje formoje kreatinas yra susietas su esterių druskomis, kurios, kaip manoma, daro kreatiną labiau biologiškai įsisavinamą ir pernešamą. 2009 m. atliktame tyrime 47 dienų laikotarpiu kreatino etilo esterio papildai buvo lyginami su kreatino monohidrato papildais ir placebu. Rezultatai? Kreatino etilo esteris nesukėlė jokio didesnio pranašumo didinant raumenų jėgą ar darbingumą.
Kreatino hidrochloridas arba kreatino HCL
Ši forma išgaunama surišant kreatiną su hidrochlorido molekulių dalelėmis (techniškai kreatino molekulė yra prijungiama prie hidrochlorido). Vienas pastebimas poveikis yra tai, kad jis sumažina pH, todėl kreatinas tampa rūgštesnis.
„HCl“ geriau tirpsta vandenyje, bet kai kurie mano, kad jis taip pat efektyviai pasisavinamas organizme. Todėl daugumos kreatino HCl produktų porcija yra mažesnė nei vienas gramas, o ne standartiniai penki gramai monohidrato. Kai kuriems žmonėms nuo kreatino monohidrato skauda skrandį, o kreatino hidrochloridas tokio poveikio nedaro.
Buferinis kreatinas
Tai kreatinas, kurio pH yra didesnis nei įprasto kreatino monohidrato, todėl produktas yra šarmesnis arba baziškesnis. Paprastai tai vadinama Kre-Alkalyn® patentu.
Buferinis kreatinas kartais reklamuojamas kaip veiksmingesnis ir dėl to mažiau kreatino skyla į kreatininą (medžiaga, kuri skatina skysčių kaupimąsi). Tačiau vienintelis didelis tyrimas, kuriame jis buvo lyginamas su monohidratu, neparodė jokio apčiuopiamo skirtumo rezultatų prasme. Tiesa, vandens kaupimąsis buvo maženis. Be to, buferinis kreatinas, kaip ir kreatino hidrochloridas, gali lengviau būti apdorojamas skrandžio, nes yra stabilesnis skrandžio rūgštyse.
Kreatino magnio chelatas
Dažnai parduodamas pavadinimu MagnaPower®, tai kreatinas, susietas su magniu. Nesunku rasti žmonių, teigiančių, kad šis absorbuojamas veiksmingiau nei monohidratas, tačiau, kaip ir hidrochloridas ir visa kita šiame sąraše, buvo atlikta labai nedaug tyrimų.