Vitaminas D: kaip ši medžiaga gali būti naudinga sportuojantiems
Autorius: Artūras
Data: 23/10/2017
Peržiūros: 5289
Komentarai: 0
Vitaminas D sustiprina kaulus ir imuninę sistemą, gali sumažinti kraujo spaudimą ir net padėti atsikratyti nepageidaujamo svorio.
Sportininkų tarpe, Vitaminas D gali pagreitinti raumenų atsistatymo procesus po treniruotės, padidinti testosterono kiekį organizme bei padėti išvengti traumų, kas gali paversti Jus geresniu atletu.
ĮŽANGA
Vitaminas D atlieka daugybę fiziologinių ir sveikatos palaikymo funkcijų. Kai imama domėtis šios medžiagos nauda, dauguma ima mąstyti, kaip ši iš pažiūros įprastai naudojama riebaluose tirpi medžiaga gali suteikti tiek daug įvairiausių teigiamų savybių organizmui.
Vitaminas D padeda organizmui lengviau pasisavinti kalcį – tai svarbu kaulų ir augimo vystymuisi, nervų sistemai, imunitetui, kraujo spaudimui ir net liesai raumenų masei bei jėgai.
Vitaminas D, taip pat vaidina svarbią rolę mažinant tikimybę sirgti įvairaus tipo vėžiu, ypač diabetu, reumatoidiniu artritu ir išsitine skleroze.Šs vitaminas, netgi gali padėti atsikratyti nereikalingo svorio, taikant įvairias dietas ir sporto programas.
VITAMINAS D IR SKELETINIAI RAUMENYS
Natūrali vitamino D3 gamyba vyksta mums būnant saulėje. Deja, nevisada yra galimybė lepintis joje. Darbas uždarose patalpose ir šaltieji metų laikai priveda mus prie šio vitamino trūkumo. Vitamino D trūkumas ar labai jo mažas kiekis, ypač pastebimas tarp kultūrų, gyvenančių šiauriniuose kraštuose, kur galimybė gauti tiesioginių saulės spindulių yra labai maža. Vitamino D galima gauti nedideliais kiekiais ir kartu su maistu, bet tai - jo trūkumo nekompensuoja.
Kitais žodžiais tariant, nesvarbu kur Jūs begyventumėte ar kokius mitybos įpročius beturėtumete, pagaminti pakankamą kiekį šio labai svarbaus vitamino organizmui yra rimtas įššūkis.
ŠTAI NURODOMOS VITAMINO D NORMOS KRAUJYJE SUAUGUSIEMS:
- Sunkus Vitamino D trūkumas (<20 ng/mL);
- Lengvo laipsnio trūkumas (20 -30 ng/mL);
- Pageidautinas kiekis (30-50 ng/mL).
Vitaminas D yra labai svarbus ir vaikams, kadangi jo trūkumas gali privesti prie susilpnėjusių kaulų ir sutrikusio augimo. Senyvo amžiaus asmenims, turintiems vitamino D deficitą, atsiranda rizika osteomaliacijai, ligai sukeliančiai raumenų silpnumą ir skausmą.
VITAMINO D RECEPTORIAI (VDR) IR SKELETINIAI RAUMENYS
Mokslininkai nustatė, kad raumeniniuose audiniuose egzistuoja gan sudėtingi mechanizmai, galintys įtakoti kai kuriuos metabolinius procesus. Ląstelių atsinaujinimą, kitų medžiagų absorbciją, audinių tvirtumą, bei įvairius energetinius procesus.
Raumeniniuose audiniuose buvo atrasti Vitaminui D jautrūs receptoriai (VDR), o tai įrodo, kad ši medžiaga turi tiesioginį poveikį.
Nors studijų rezultatai vis dar prieštaringi, tačiau egzistuoja išvada, kad tik pakankamas vitamino D lygis gali maksimalizuoti jo prisirišimą prie jam jautrių receptorių (VDR), kas gali įtakoti netik geresnes fizines savybes, bet ir sumažinti patiriamų traumų riziką.
KAIP VITAMINAS D GALI ĮTAKOTI SPORTININKO REZULTATUS?
2013 m. atliktame tyrime su realiais sportininkais buvo nustatyta, kad vitaminas D yra tiesiogiai susijęs su raumenų atsistatymu, jėga, jų pažeidimais, testosterono kiekiu kraujyje bei mažesne patiriamos traumos rizika.
Buvo išskirtos dvi grupės žmonių, turinčios mažą ir pakankamą vitamino D lygį. Abi grupės taikė sunkias jėgos treniruotes, įskatinat ir kojų. Atliktas tyrimas parodė, kad didesnis vitamino D lygis padėjo padidinti anaerbonę ištvermę (atsistatymas tarp setų), o prabėgus dienai po treniruotės raumenyse vyko greitesni regeneraciniai procesai, raumenys tapo tvirtesni, palyginus su grupe, turėjusia mažą vitamino D lygį. Taigi, galima daryti išvadą, kad pakankamas vitamino D kiekis kraujyje yra svarbus sportininko rezultatams. Ši medžiaga dalyvauja raumenų atsistatymo procesuose, padeda pasiekti didesnius jėgos rodiklius, išvengti traumų.
Kitame atliktame tyrime buvo nustatyta, kad Vitamino D trūkumas buvo tiesiogiai susijęs su sumažėjusiu testosterono kiekiu. Grafose buvo aiškiai matoma, kad grupė turėjusi mažesnį Vitamino D lygį, turėdavo ir mažesnį testosterono kiekį, lyginant su grupe, turėjusia mažesnį šios medžiagos lygį
Antrame atliktame tyrime, buvo nustatyta, kad papildomai vartojamas Vitaminas D3 ištiesų padidino testosterono koncentraciją kraujyje asmenims, turėjusiems nepakankamą arba žemą šios medžiagos lygį. Asmenys turėję žemą Vitamino D lygį ir papildomai vartodavę per dieną po 3300 IU Vitamino D3, padidino laisvojo testosterono koncentraciją 28.6%!
Nežinomas mechanizmas, tačiau dar viename tyrime buvo nustatyta, kad pakankamas vitamino D kiekis padeda palaikyti žemesnę SBGH koncentraciją kraujyje, ko pasekoje organizmas išskiria daugiau laisvojo testosterono. Taigi, išvada tokia, jeigu tai ištiesų padeda pakelti testosterono kiekį, vadinasi sportininkui tai tikrai naudinga ir papildomas Vitamino D vartojimas gali padėti siekti didesnių aukštumų!
Žymos:
vitaminas d,
vitaminas d3,
kas yra vitaminas d,
vitamino d nauda,
vitamino d norma,
Straipsnio autorius:
Artūras
Susijusios prekės su straipsniu
Susiję straipsniai
Autorius: Artūras
Data: 06/08/2017
Peržiūros: 22775
Komentarai 6
Tribulus Terrestris (gulsčioji ragužė) – tai augalas, dar vadinamas žemės žvaigžde, kerintis tropinė..
Skaityti daugiau
Autorius: Artūras
Data: 06/08/2017
Peržiūros: 12552
Komentarai 4
Kre-Alkalyn® - tai naujausia buferinė kreatino forma, pasižyminti daug stabilesniu poveikiu, lyginan..
Skaityti daugiau
Autorius: Artūras
Data: 06/08/2017
Peržiūros: 10048
Komentarai 2
Liekninanti dieta išryškins Jūsų raumenis, tačiau tai gali sumažinti ir bicepso apimtį. Išsišakojusi..
Skaityti daugiau
Autorius: Artūras
Data: 10/12/2017
Peržiūros: 5835
Komentarai 0
Beta - Alaninas į rinką atėjo su trenksmu! Maisto papildas greitai tapo pamėgtas tų atstovų, kurie u..
Skaityti daugiau
Autorius: Artūras
Data: 10/12/2017
Peržiūros: 12556
Komentarai 0
Kas yra DAA (d-asparto rūgštis) ir kokiu būdu veikia? Jeigu ieškote atsakymų į šiuos klausimus, šis ..
Skaityti daugiau
Autorius: Artūras
Data: 10/12/2017
Peržiūros: 9195
Komentarai 0
L-Argininas yra dalinai pakeičiamoji amino rūgštis. Kaip L-Argininas įtakoja raumenų augimą? L-Argin..
Skaityti daugiau
Autorius: Artūras
Data: 10/12/2017
Peržiūros: 15199
Komentarai 0
ZMA – tai paprasčiausia trijų medžiagų kombinacija, tam tikru santykiu, turinti sinergetinį poveikį...
Skaityti daugiau
Autorius: Artūras
Data: 10/12/2017
Peržiūros: 12955
Komentarai 1
GABA yra priskiriama neurotransmiterių grupei (veikia kaip nootropikai). GABA turi eilę teigiamų sav..
Skaityti daugiau
Autorius: Artūras
Data: 10/12/2017
Peržiūros: 5044
Komentarai 0
Beta-hidroksi-beta-metilbutiratas arba sutrumpintai HMB, yra amino rūgšties Leucino metabolitas, atl..
Skaityti daugiau
Komentarai